Premijer Zoran Đinđić: Vizionar, reformator i borac za demokratiju
Na današnji dan Srbija he izgubila jednog od svojih najvećih lidera u novijoj istoriji – premijera Zorana Đinđića. Đinđić je bio vizionar, reformator i borac za demokratiju, čija su se vizije i ideje pretočile u brojne reforme koje su promenile Srbiju.
Rođen je 1. avgusta 1952. godine u Bosanskom Šamcu. Studirao je filozofiju, sociologiju i psihologiju na Univerzitetu u Beogradu, gde je kasnije i doktorirao. Bio je profesor filozofije na istom univerzitetu, a nakon toga se aktivno uključio u politiku.
Bio je jedan od lidera Demokratske stranke, a 2001. godine je postao premijer Srbije nakon višegodišnje vladavine Slobodana Miloševića. U tom periodu, Đinđić je sproveo niz reformi koje su se borile protiv korupcije, kriminala i organizovanog kriminala u Srbiji. Takođe je pokrenuo privredne reforme koje su dovele do otvaranja Srbije prema svetu.
Njegova najveća reforma je bila uvođenje Zakona o privatizaciji, koji je doveo do masovnog prelaska državnih preduzeća u privatne ruke i modernizacije srpske ekonomije. Đinđić je takođe bio zagovornik reforme pravosuđa, koja je bila ključna u borbi protiv korupcije i kriminala u Srbiji.
Nakon napada na američki konzulat u Beogradu 2002. godine, Đinđić je pokrenuo akciju “Sablja” koja je imala za cilj hapšenje kriminalaca i organizovanih kriminalnih grupa. Akcija je bila uspešna, ali su Đinđića i dalje napadali mnogi kriminalci koji su se osećali ugroženim zbog njegovog delovanja.
Nažalost, 12. marta 2003. godine, Đinđić je ubijen ispred zgrade Vlade Srbije u Beogradu. Bio je prvi srpski premijer koji je ubijen u funkciji. Ubistvo Đinđića je bilo veliki šok za Srbiju i zapadni svet, jer je Đinđić bio jedan od najvećih boraca za demokratiju u regionu.
Njegova vizija i ideje su ostavile dubok trag u srpskoj politici i društvu, a njegova borba protiv korupcije, kriminala i organizovanog kriminala je postala ključna tačka u politici Srbije.